DIY - Moosgummi: 4 aktivity pro předškolní děti do deštivého počasí
Léto je u konce, slunečných dnů ubývá a pomalu je střídá upršené, studené počasí. A i když podzim milujeme, občas zkrátka musíme zůstat doma i s dětmi, které je nutné příjemně zabavit. Znáte to?
Pokud ano, u nás načerpáte inspiraci na hravé a zároveň edukativní aktivity s využitím příjemné pěnové gumy - Moosgummi.
Seznamte se, Moosgummi
Moosgummi je pěnová guma (nebo také pěnovka), která se používá pro různé kreativní techniky.
A proč je vhodná pro děti? Jedná se o příjemný materiál na dotyk podobný semiši. Je měkký a bez problému ho ustřihnete i obyčejnými nůžkami.
Pěnovka je poměrně levná záležitost a co je důležité, seženete ji prakticky v jakémkoliv papírnictví, obchodě s kreativními pomůckami nebo dokonce v prodejně textilu.
Moosgummi se prodává buď po jednotlivých arších nebo jako metráž. Vybrat si můžete z široké škály barev i několika různých tlouštěk. V obchodech seženete i samolepicí pěnovku a nebo také už hotové výrobky.
Nápadů, co s pěnovkou je desítek. My se s vámi dnes ale podělíme o pár tipů, jak si s pěnovkou hrát a zároveň děti rozvíjet. Práce s příjemným materiálem tak bude děti bavit a zároveň se něco naučí.
Barvy a tvary
Potřebovat budete:
- moosgummi
- nůžky
- tiskárna
- laminovačka
Tip:
Pokud doma nemáte ani tiskárnu, ani laminovačku, nezoufejte. V každém lepším copy centru vám materiály vytisknou i zalaminují.
Jestli ale doma máte dítě předškolního nebo školního věku, doporučujeme do laminovačky investovat. Nestojí moc peněz a časem se opravdu vyplatí. Zalaminované kartičky se jen tak nezničí a navíc je hned setřete od jídla či pití.
Postup:
Jednodušší už to být nemůže, opravdu. Vytisknete, zalaminujte, vystřihnete kartičky i tvary z pěnovky a můžete začít. Pokud přece jen nemáte možnost kartičky vytisknout, jistě je zvládnete i nakreslit.
My jsme si pro vás připravili PDF s připravenými kartičkami (Mementerra - Barvy a tvary), které vám práci urychlí.
Tahle aktivita procvičí logické i prostorové uvažování vašich dětí. Potrénuje rozeznávání barev i tvarů a zdokonalí jemnou motoriku.
Hra má zároveň nespočet možností. U nejmenších dětí doporučujeme začít třeba se 2 tvary různých barev. S věkem či dovednostmi pak můžete postupně přidávat. My jsme zvolili 4 základní barvy a tvary.
Barevná mozaika
Potřebovat budete:
- moosgummi
- nůžky
- tiskárna
- laminovačka
Postup:
Opět stačí předpřipravené PDF (Mementerra - Barevná mozaika) vytisknout, zalaminovat a vystříhat. Pak jen nastříhat čtverce z pěnovky požadované barvy a jde se na věc.
Hra je další obdobou učení barev, kde dítě skládá barevné čtverce podle předlohy. Opět je možné začít od jednodušších barev i kombinací. Postupně můžete přidávat barvy i počet čtverečků.
První šití
Potřebovat budete:
- moosgummi
- mikrofix
- nůžky
- děrovačka
- tkaničky nebo jiné navlékací provázky
Postup:
Vystříhejte z pěnovky libovolné tvary a po obvodu udělejte děrovačkou takový počet děr, jaký uznáte za vhodný. Připravte si tkaničky a hurá do šití.
Provlékání tkaniček do šablon z pěnovky, které simuluje šití, procvičí jemnou motoriku dítěte a potrénuje trpělivost. Pohrát si můžete s barvami, tvary nebo také počtem dírek.
Tip:
Nezapomeňte všechny své výtvory a postupy zaznamenat. Mohly by se krásně vyjímat ve deníku miminka, ve které můžete mapovat všechny významné okamžiky z prvních let svého děťátka. Jednou jí určitě budete rádi listovat.
Navlékací korálky
Potřebovat budete:
- moosgummi
- mikrofix
- nůžky
- vykrajovátka
- tkaničky nebo jiné navlékací provázky
Postup:
Na pěnovku stačí obkreslit oblíbené tvary např. z vykrajovátek, vystříhat a uprostřed udělat dostatečně velkou dírku a můžete nechat děti navlékat. Na navlékání se nám nejvíce osvědčily kulaté tkaničky do bot díky svým pevným koncům a také proto, že z nich korálky nekloužou.
Navlékací korálky jsou oblíbenou dětskou činností. Aktivita navíc posiluje oční koordinaci, jemnou motoriku, poznávací a zrakové vnímání. Korálky můžete vytvořit z jakýchkoliv barev i tvarů.
Jestli jste stejně jako my fanoušky zero waste, jistě vás napadá otázka - a co se zbytky pěnovky?
Další tvoření! Z moosgummi lze vyrobit třeba razítka, náramky, veselé čelenky pro děti a nebo třeba obrázky do vany. Pěnovka krásně saje vodu a sama se přilepí na vanu.
Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o svoje výrobky ❤️.