Jak na prevenci proti stresu?
Stále se zrychlující životní tempo, osobní, studijní a profesní starosti nebo zkrátka jen citlivější povaha mohou vést ke strachu, úzkostem a následně i k panickým záchvatům. Snad každý už se s podobnými pocity někdy setkal. Víte ale, co dělat, abyste nebyli ve stresu a jak stresu předcházet?
Nejlepší prevence stresu? Zjistěte příčinu!
Základem stresové prevence je zjistit, z čeho problém pramení. Jen tak se s ním můžete poprat efektivně a s trvalými výsledky.
Všimli jste si, že vás stres doslova paralyzuje vždy před zkouškovým obdobím, pracovním meetingem nebo po setkání s určitou osobou? Pak je čas zakročit. Krátkodobý stres sice můžete v určitém ohledu využít ke svému prospěchu, ten dlouhodobý je však úplně jiná liga.
Pocity úzkosti může vyvolávat prakticky cokoliv. Záleží, na co jste citliví nebo čím jste si v minulosti prošli. I když se tedy příčiny liší, pomoc může být pro většinu podobná. Zkuste si proto své spouštěče vysledovat a ideálně se jim v budoucnu vyhnout či je alespoň eliminovat.
Zabavte se pohybem
Ať už máte v životě jakýkoliv problém, nejlépe ho vyřešíte s čistou hlavou. Vyběhněte ven, jděte se projít do lesa a v parku si zacvičte jógu. Pokud se ven nedostanete, nic se neděje. Zatančete si doma, v kanceláři se protáhněte nebo si párkrát vyšlápněte schody v domě. Pro účely předcházení stresu se počítá jakákoliv fyzická činnost.
Někomu vyhovuje harmonizační cvičení, jiný dá přednost kardiu. Tělo si řekne, co potřebuje. Stačí ho jen poslouchat a pravidelně mu dopřávat pohyb včetně následného času na regeneraci.
Ukliďte si doma i v životě
Stále něco nestíháte, čeká vás milion úkolů a multitasking už nezvládáte? Tak se zastavte a srovnejte si priority. Kromě aktualizace to do listu se ale zaměřte i na úklid fyzický.
Protřiďte obsah skříní a část darujte charitě. Školním či pracovním potřebám dejte řád, suvenýry z cest uložte na své místo a odhlaste se z newsletterů, které jste sice nikdy neotevřeli, ale e-mailovou schránku vám zaplňují s železnou pravidelností.
Zkrátka a jednoduše – nechte sebe i prostor kolem dýchat. Obklopte se pouze tím, co nezbytně potřebujete a co vám dělá radost. Už samotný úklid je očistným rituálem. Pomáhá rozlišovat, co je v životě skutečně důležité a bez čeho se obejdete.
Rituály a pravidelný režim
Velmi osvědčenou metodou prevence stresu je nastavení pravidel a udržování návyků. Pravidelný režim pomáhá zvládat nejen krizové situace, ale také zlepšuje time management. Choďte spát a vstávejte v pravidelný čas, dopřejte si přestávky na jídlo i pohyb a každý den dělejte alespoň jednu činnost, která vás baví.
Je důležité mít se na co těšit. Pokud se ve vašem případě jedná o skládání Origami či puzzle, venčení pejska, vaření nebo četbu, vzhůru do toho! Vraťte se na okamžik do dětských let a bavte se jako vaše mladší a bezstarostné já.
Žijte offline a zapojte smysly
Přiznejme si to. Vytvořili jsme si paralelní vesmír, ve kterém trávíme čím dál větší část života. Žijeme online. V pohodlném světě plném iluzí a pasivního přijímání kvanta informací. A to se v reálném světě nějak projevit musí. Třeba právě úzkostmi. Pokud ovšem najdete balanc, který dokáže z obou realit vytěžit to nejlepší, máte jednu bitvu vyhranou.
Stanovte si dobu, kterou denně na internetu strávíte. Pomůžou vám k tomu aplikace měřící čas na sociálních sítích. Nebo si sociální sítě z telefonu úplně odstraňte. Čím složitější k nim budete mít přístup, tím méně se vám za nimi bude chtít. Hotové zázraky pak dokáže digitální detox.
Místo závislosti na cizích životech se naučte vnímat život vlastní. Všemi smysly! Dopřejte si kvalitní stravu, tančete na oblíbenou hudbu, zapalte vonnou svíčku nebo si přičichněte k šálku čerstvé kávy. A nezapomeňte zapojit i ruce!
Je vědecky dokázáno, že ruční práce snižují hladinu stresu a vytváří pocit štěstí. Obzvlášť pozitivní prevenční účinky pak vykazuje přímý kontakt s hlínou. Zahradničení nebo klidně jen pěstování bylinek na balkoně vám zajistí dobrou náladu i na několik dní.
Prevence stresu je jedním z nejlepších způsobů, jak se v dnešní uspěchané době cítit lépe. Zkuste proto dodržovat výše zmíněné tipy a zajímejte se komplexněji také o zdravý životní styl. Ten je totiž pro předcházení stresu nesmírně důležitý.